Czy jest ktoś, dla kogo ten termin nie jest jasny? Odpowiem – cała masa ludzi, którzy nie do końca wiedzą z czym to się je.
Pytanie o spanking pojawia się za każdym razem, gdy odbieram telefon służbowy, ale mam wrażenie, że właśnie nie do końca ludzie rozumieją tę formę tortur. Postanowiłam na łamach bloga LustShop wyjaśnić to pojęcie i poszczególne różnice między technikami spankingowymi jak i narzędziami.
Spanking (ang.): lanie, bicie, dawanie klapsów, chłosta. ?
Rys historyczny
Sama technika ma źródło w starożytności, gdzie chłosta była elementem kary społecznej, nierzadko publicznej. Przez stulecia nastąpiła seksualizacja tej okrutnej kary i za sprawą m.in. nowel wiktoriańskich jak i kultowych już dzieł Markiza De Sade oraz Leopolda von Sacher Masocha, dziś mamy do czynienia z wyrafinowaną sztuką zadawania kontrolowanego bólu.
Nie sposób tu pominąć wątku psychicznego poniżenia, który często nawiązuje do kar z dzieciństwa. Kto nie dostał chociaż raz lania od rodziców niech podniesie rękę… ? Mnóstwo waniliowych par korzysta z klapsów podczas zwykłego stosunku i uważa się to za pół niewinne i pół perwersyjne zachowanie, dodające odrobiny pikanterii w sypialni. Co się dzieje, gdy to pół niewinne zachowanie przeradza się w coś, co ciężko zaspokoić zwykłym klapsem? Wtedy to BDSM wkracza w świadomość seksualną człowieka. Wątek masochizmu, czy sadyzmu również wychodzi na wierzch i szuka przestrzeni do emancypacji i manifestacji tych pragnień.
Pierwsze kroki kierujemy w stronę pornografii, która oferuje szeroki wachlarz filmów o tematyce BDSM. Widzimy związane linami i poddawane chłoście dziewczęta, które dziękują swojemu Panu za karę. Widzimy przypiętego do krzyża św. Andrzeja mężczyznę w masce, który przyjmuje kolejne ugryzienia bata na swoich genitaliach w akompaniamencie okrutnego śmiechu Dominy. Widzimy wiele obrazów, które są wyraźne ale nie dają pełnego zakresu wiedzy o sesjach ani technikach.
To tak jakbyśmy mieli nauczyć się transplantacji organów oglądając jedynie Chirurgów albo Dr. House’a. No nie da się tego zrobić bez zaczerpnięcia nauki z dobrych źródeł.
Skąd czerpać wiedzę?
Jak znaleźć dobre źródło informacji na temat praktyk seksualnych? Niestety – trzeba się namęczyć i przedrzeć przez kilka metrów internetowego mułu. Trzeba też odróżniać ludzi o wartościowej, kompetentnej wiedzy od tych, których można wsadzić na półkę obok Greya i 365 dni. Tu nie mam żadnej porady, po prostu kłania się doświadczenie w rozpoznawaniu brylantów wśród kamieni. Obecnie – w dobie grup na Facebooku, portali typu FetLife itd., i tak jest łatwiej. Kilkanaście lat temu wiedzę czerpaliśmy z ukrytych forów dyskusyjnych (Pozdrawiam Szkołę BDSM im. Arystypa z Cyreny), z doświadczeń innych ludzi, opowiadań i kameralnych spotkań. Dziś można zapisać się na warsztaty Shibari lub pójść na imprezę klimatyczną i tam dyskutować z doświadczonymi ludźmi. Wiadomo jednak, że nie każdy ma odwagę wejść w społeczność klimatyczną i do tych właśnie osób kieruję dzisiejszy wpis.
Spanking krok po kroku
Spanking lub chłosta to zbiór praktyk fizycznych BDSM opierających się na dawaniu klapsów ręką lub różnymi narzędziami. Uderzać można nie tylko w pupę ale też w inne miejsca erogenne. Trzeba mieć jednak na względzie możliwości psychiczne i anatomiczne osoby uległej. Nigdy nie bijemy bez wyraźnej zgody! BHP jest bardzo ważne przy praktykach spankingowych i od tego zacznę.
- Świadoma zgoda na spanking od osoby uległej. Informujemy gdzie będziemy uderzać, czym i ile razy (opcjonalnie) i ustalamy hasło bezpieczeństwa.
- Dokonujemy też szczerej oceny stanu zdrowia psychicznego i fizycznego strony uległej przez stronę dominującą. Nie bijemy gdy:
- na ciele są świeże ślady, siniaki, urazy lub wybroczyny – ryzyko rabdomiolizy!
- osoba uległa nie jest psychicznie gotowa do podjęcia tej praktyki (przebyte traumy, PTSD, itd.)
- między partnerami występuje negatywne napięcie emocjonalne – najpierw rozmowa, potem zabawa!
- Przed rozpoczęciem rozgrzewamy nieco skórę, np. lekkimi klapsami lub podszczypywaniem. Rozgrzana skóra to mniejsze siniaki i mniejsze ryzyko trwałych uszkodzeń skórnych.
- Stopniowanie intensywności uderzeń – od lekkich po naprawdę mocne, z zachowaniem ostrożności i z poszanowaniem granic.
- Komunikacja werbalna i niewerbalna – kontrolujemy stan osoby uległej słuchając tego co mówi i jak reaguje na kolejne uderzenia lub obserwujemy ustalone gesty, kiedy strona uległa jest zakneblowana.
- Aftercare – opieka po sesji. Warto zastosować oliwkę do skóry lub maść z arniką, porozmawiać, przytulić itd. – w zależności od głębi relacji i ustalonych granic.
Powyższe zasady są tymi, które stosuję ja. Wypracowałam je na bazie doświadczeń i mnogości sesji jakie odbyłam z uległymi, gdzie spanking grał pierwsze skrzypce. Wiem natomiast, że co Dominujący, to inne zasady, dlatego należy pamiętać o zdrowym rozsądku i odpowiednim podejściu. BDSM to zabawa, w której obie strony czerpią satysfakcję i zgadzają się świadomie robić to co lubią. Gdy tych elementów zabraknie sesja będzie tylko aktem bezsensownej przemocy.
Terminologia
Sam termin spanking dosłownie oznacza klapsy ręką, natomiast w ciągu ostatnich kilkunastu lat zaczęliśmy używać tego słowa jako określenia na zbiór praktyk fizycznych związanym z biciem. Spanking może być klapsami dłonią lub za pomocą narzędzi, potocznie zwanymi „bijadłami” i nie musi koniecznie ograniczać się do bicia po pupie.
Miejsca, które z powodzeniem możemy oklepywać to:
- Sutki
- Łopatki
- Przedramiona, ramiona
- Dłonie
- Uda (przód, tył, wnętrze ud)
- Łydki
- Podeszwy stóp
- Jądra
- Penis
- Łechtaczka i wargi sromowe
Miejsca, których absolutnie nie bijemy to:
- Nerki
- Wątroba, trzustka
- Dolna część żeber (ryzyko odmy opłucnowej)
- Głowa (czoło, potylica, skronie)
Uderzenia w tych miejscach są bardzo ryzykowne i podjęcie się tego może skończyć się wezwaniem karetki w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach, które ciężko będzie wytłumaczyć ekipie pogotowia. Może nam się wydawać, że ratownicy medyczni widzieli już wszystko ale zaufajcie mi, że głównym tematem rozmów w dyżurce są właśnie takie wyjazdy do zboczuchów.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi ułatwiających spanking lub wzmacniających uderzenia. Po kilkunastu klapsach dłonią mam wrażenie, że ręka boli mnie bardziej niż uległego dupa, dlatego wolę jednak zadawać ból za pomocą wspomnianych bijadeł. Kiedy szukałam informacji na temat podziału narzędzi na kategorie, zrozumiałam że nie ma jednego i słusznego podziału narzędzi. Każdy inaczej nazywa swoje bijadełka i ciężko jest to ujednolicić. Są oczywiście dostępne słownikowe definicje, ale z doświadczenia i obserwacji wiem, że nie każdy się ich trzyma i w efekcie mamy tutaj jeden wielki chaos. Poniższe zestawienie potraktujcie zatem umownie – jako uproszczenie czegoś, co nawet doświadczonym spankerom spędza sen z powiek.
Narzędzia w spankingu
Kategoria I: Pejcze
- Klepki – warstwy skóry zszyte ze sobą osadzone na rączce
- Smocze języki – rozdwojone lub pojedyncze pasma skóry przypominające język jaszczurki, osadzone na rączce
- Pejcz / flogger – kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt rzemieni osadzonych na rączce. Mogą być ze skóry lub z tworzywa sztucznego (np. kauczuk)
- Bicze rzymskie – pejcz pleciony z liny, może być zakończony haczykami lub metalowymi kulkami
- Kańczug – Plecione rzemienie, rozdwojone na końcach, na dłuższej i giętkiej rączce
- Kot o dziewięciu ogonach – pleciony ze skóry lub liny pejcz o 9 rzemieniach, zakończony kuleczkami
- Smoczy ogon – Płaski, zwinięty kawałek skóry, zwężający się na końcu osadzony na rączce
Kategoria II: Baty
- Bat – długi kij zakończony rozdwojonym sznurkiem tzw trzaskaczem
- Palcat / szpicruta – rzemienna plecionka zakończona płaskim kawałkiem skóry
- Bicz – Długi pleciony rzemień zakończony trzaskaczem lub językiem
Kategoria III: Trzcinki i laski
- Trzcinka bambusowa – kawałek bambusa o różnej szerokości i długości, z opcjonalną rączką
- Laska – Drewniana laska z rączką / uchwytem o różnej szerokości
- Rattan – Witki rattanu osadzone w rączce lub pojedyncza witka
- Miotełka – cienkie, krótkie witki z giętkiego drewna osadzone w rączce

Kategoria IV: Packi (Dyscypliny)
- Packa skórzana – płaski kawałek skóry, może być usztywniany lub nie, osadzony na rączce
- Packa drewniana – Płaska deska z rączką, często ma wywiercone otwory
- Pas skórzany – pas ze skóry
- Paletki – przypominają paletki do ping ponga
- Linijki drewniane

Kategoria V: Home& Decour,
czyli narzędzia, które znajdziecie w swoim domu ?
- Drewniane łyżki
- Silikonowe szpatułki
- Deski do krojenia
- Kable, przewody i inne tego typu
- Wszystko co płaskie, aerodynamiczne i mieszczące się w dłoni ?
Nasze domowe wyposażenie z powodzeniem może zastępować te drogie, specjalistyczne gadżety. Często wracam do takich narzędzi podczas sesji. Mam do nich wielki sentyment. Moim ulubionym tego typu narzędziem jest… Łyżka do butów!
Pozycjonowanie
Często ktoś się mnie pyta o pozycje podczas spankingu – i faktycznie są określone przez środowisko podstawowe pozycje ale osobiście uważam, że ich opisywanie nie ma sensu, ponieważ każdy z nas ma inne wytyczne wygody i komfortu. Ważne jest by zadbać o odpowiednią atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Bawcie się dowolnie zachowując zdrowy rozsądek i respektując swoje granice, a wtedy gwarantuję wam wyśmienitą zabawę i poczucie wyjątkowej bliskości. Nic tak nie zbliża do siebie jak zaufanie, a czy może być większe zaufanie niż powierzenie komuś swojego zdrowia? To wymaga wyzbycia się wszelkich uprzedzeń wynikających z problemów dnia codziennego do tej drugiej osoby, buduje się więź silniejszą niż ta, którą macie jako para. BDSM zbliża do siebie ludzi w sposób jakiego nawet sobie nie wyobrażacie, a co ważniejsze uczy komunikacji. Zobaczycie, że po jakimś czasie rozmowy na trudne tematy nie będą dla was sytuacją stresową, że nauczycie się spokojnego i zrozumiałego artykułowania swoich potrzeb lub komunikowania, że jest wam z czymś źle.
I na koniec mała rada: Jeśli zdecydujecie się na kupno szpicruty w sklepie sportowym / jeździeckim to zadbajcie o wyszukanie informacji jaką nazwę handlową ma dany typ produktu ?